Kraj chystá přípravu osmi projektů na rekonstrukce svých silnic

18. 03. 2015

Liberecký kraj zahájí přípravu dalších projektů zaměřených na rekonstrukci silnic II. třídy s cílem zvýšit rychlost připojení k tzv. Transevropské dopravní síti.

„Za tímto účelem bylo vybráno celkem osm silničních úseků, které podle předpokladu kraje splňují požadavky Integrovaného regionálního operačního programu. S předložením žádostí na jednotlivé úseky do tohoto programu počítáme v průběhu příštího roku,“ informuje radní pro dopravu Vladimír Mastník.

Jako první by mohl být předložen projekt na rekonstrukci komunikace v Jilemnici včetně humanizace, kde součástí akce je vybudování nových chodníků a umístění autobusových zastávek. U ostatních projektů je nutné zhotovit projektovou dokumentaci, jejíž zpracování je nejnáročnější fází přípravy projektů.

„Příprava všech osmi projektů byla finančně odhadnuta na necelých 25 mil. Kč (24,6 mil. Kč),“ doplnil radní Mastník s tím, že samotná realizace představuje finanční náročnost ve výši cca 1 224 mil. Kč, přičemž Liberecký kraj počítá s dotací z evropských fondů ve výši 85% celkových nákladů. Úspěšnost těchto projektů představuje možnost realizace pro další velké projekty kraje.

Konkrétně se jedná o tyto komunikace:

1. Silnice II/292 Benešov u Semil – křižovatka s I/14,
  2. Silnice II/262 Česká Lípa - Dobranov,
  3. Silnice II/ 2904 Mníšek od III/2907 – Oldřichov (vč. humanizace),
  4. Silnice II/270 Doksy - Dubá,
  5. Silnice II/279 Svijany - Kobyly,
  6. Silnice II/286 Košťálov - Ploužnice,
  7. Silnice II/286 Jilemnice – Košťálov,
  8. Silnice II/293 Jilemnice, humanizace

Již v lednu letošního roku Rada kraje schválila akce na realizaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

1. Silnice II/270 Jablonné v Podještědí,
  2. Silnice II/273 úsek hranice kraje – Okna,
  3. Silnice II/268 Mimoň-hranice Libereckého kraje,
  4. Silnice II/290 Roprachtice – Kořenov,
  5. Silnice II/610 Turnov - hranice Libereckého kraje (vč. mostních objektů),
  6. Okružní křižovatky II/292 a II/289 Semily, ulice Bořkovská, Brodská,

V současné době Liberecký kraj připravuje projekty na krajské silniční síti do Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 1,9 miliardy Kč.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz