Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Kraj ušetřil peníze na rekonstrukcích silnic ve Svojkově a Svitavě, vybral také firmu, která opraví komunikaci v Křižanech

21. 07. 2021

Bezmála 300 tisíc korun ušetřil kraj během rekonstrukce dvou silnic III. třídy v okrese Česká Lípa, a to jmenovitě ve Svojkově a Svitavě. Krajští radní navíc včera schválili výběr firmy, která zrekonstruuje silnici III/27246 z Křižan směrem na Semerink, jež převážně vede intravilánem obce. Komunikaci tam opraví akciová společnost Integra stavby za 45.509.073,93 korun včetně DPH.

„Velice mě těší, že se při některých silničních projektech dá ušetřit i několik desítek až stovek tisíc korun. V případě rekonstrukce silnice ve Svojkově a Svitavě se to podařilo. Tím pozitivním důvodem tam byly tzv. méněpráce. Silničáři položili asfalt na celou šíři komunikace bez dalších nutných úprav. Vše bylo samozřejmě provedeno tak, aby se nezměnila povaha veřejné zakázky, která vyšla v součtu na necelých 14 milionů korun bez DPH u obou silnic dohromady,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Krajští radní na své včerejší schůzi mimo jiné vybrali firmu, která opraví 2,7 kilometru dlouhý úsek silnice v Křižanech. Kromě povrchu tam silničáři zrekonstruují most a vybudují opěrnou zeď. „Úprava tamní křižovatky se silnicí III/2784 je zahrnuta do investiční akce Světlá pod Ještědem – Horní Hanychov,“ vysvětlil statutární náměstek Sviták.

Stavba silnice III/27246 v Křižanech bude rozdělena na tři etapy, a to s ohledem na obslužnost přilehlých nemovitostí, vedení linek veřejné autobusové dopravy a možnosti využití objízdných tras.

Od roku 2006 do letoška uvolnil kraj na údržbu svých silnic 4.692.518.000 korun. Do oprav a rekonstrukcí včetně státních a evropských dotací putovalo za tutéž dobu 9.071.583.000 korun. V loňském roce kraj vynaložil na rekonstrukce silnic 928 milionů korun včetně státních a evropských dotací. Na letošek to bude i včetně 201 milionů z krajského rozpočtu v součtu o zhruba čtvrt miliardy méně.

„Kvalita silnic II. a III. tříd Libereckého kraje se rok od roku zvyšuje. Podle poslední analýzy stavu povrchu vozovek je v našem regionu známka u silnic II. tříd 2,65 a u komunikací III. tříd 3,10. Průměr je 3,00. To jsou skvělé zprávy a já pevně věřím, že se bude jejich kvalita ještě dále zlepšovat,“ uzavřel Sviták.

Zpráva o stavu povrchu vozovek na silnicích II. a III. třídy Libereckého kraje je k dispozici v aktualizované verzi z konce letošního června na krajském webu: https://1url.cz/3Kpz6.  

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307
Mobil: 770134419

dfagad