Na zimu se uzavřou některé silnice v okolí Rádelského mlýna

10. 11. 2020

Dopravní komplikace na úzkých silnicích v okolních obcích působí uzavírka silnice I/65 na Jablonec nad Nisou, vyvolaná rekonstrukcí mimoúrovňové křižovatky Rádelský mlýn. Řidiči si tudy totiž zkracují cestu. Proto se na zimu uzavřou některé úseky krajských silnic v této oblasti. Dopravní omezení začnou 18. listopadu 2020 a potrvají do 31. března 2021.

„Úzké krajské silnice nevyhovují nárůstu dopravy, který nastal po uzavření státní silnice na Jablonec nad Nisou u Rádelského mlýna. Bezpečnost dopravy by v zimním období byla výrazně ohrožena, proto jsme prostřednictvím Krajské správy silnic požádali o dopravní omezení,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Krajský úřad Libereckého kraje rozhodl po jednání s Policií ČR a starosty dotčených obcí o úplném uzavření úseku silnice III. třídy mezi Radoňovicemi a Pelíkovicemi, kam budou smět pouze dopravní obsluha a autobusy. Jednosměrně bude uzavřena silnice III. třídy ve směru od Jeřmanic do Milířů. Doprava v tomto úseku bude možná pouze ve směru z Milířů na Jeřmanice.

„Oproti podané žádosti jsme vzhledem k vysoké hustotě provozu a stavu silnic rozhodli v případě spojky Hodkovice – Rychnov o úplném uzavření s výjimkou pro místní obyvatele a veřejnou dopravu. Kdyby napadl sníh a vozidla zimní údržby by se měla míjet s jinými auty, bylo by to nebezpečné,“ řekl Jan Čáp, vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje.

Těmito opatřeními chce Krajský úřad Libereckého kraje docílit, aby řidiči uzavřenou křižovatku Rádelský mlýn objížděli po stanovených trasách. Vzhledem k dopravním omezením na území města Jablonec nad Nisou jsou v platnosti tři objížďky. První, pro oblast Rýnovic, vede po silnicích I/35 a I/14 přes Liberec, druhá pro tranzitní nákladní dopravu míří z Turnova po silnici I/10 přes Železný Brod a Tanvald do jabloneckých Pasek, třetí objízdná trasa pro oblast Kokonína a Vrkoslavic je značena po silnici II/287 přes Pěnčín a Maršovice.

Na to, aby řidiči zákazy vjezdu neporušovali, dohlédnou policisté. „Rád bych jim poděkoval za dohled nad dodržováním pravidel silničního provozu. Jejich přítomnost výrazně přispěje ke zlepšení dopravní situace,“ doplnil náměstek Sviták.

Stavební práce na přestavbě Rádelského mlýna pokračují podle harmonogramu. Provoz na silnici I/35 mezi Libercem a Turnovem zde vede ve střídavém režimu dvou a jednoho jízdního pruhu — na Liberec ve dvou, na Turnov v jednom. Nejpozději od 19. prosince letošního roku, bude provoz na hlavním tahu silnice I/35 převedený na nový jízdní pás a do poloviny února roku 2021 se pojede v režimu 2 + 2 jízdní pruhy. „Úplná uzavírka silnice I/65 by měla skončit již v polovině prosince roku 2021,“ doplnil Jan Čáp.

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz