Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Od neděle 13. prosince se mění jízdní řády 

09. 12. 2020

Od neděle 13. prosince vejdou v platnost nové jízdní řády v rámci celostátní změny. Co tyto změny přinesou cestujícím?

Liberecký kraj pokračuje ve zvyšování kvality úrovně cestování veřejnou dopravou a od prosince 2020 se cestující dočkají většího počtu garantovaných bezbariérově přístupných spojů u regionálních linek. Po rozšíření počtu bezbariérově přístupných autobusů na Jablonecku a Semilsku v letech 2019 a 2020 dojde k obdobnému zlepšení také na Liberecku. Změna souvisí s postupnou obnovou vozového parku vnitřního dopravce, ČSAD Liberec, a.s.. „V rámci dlouhodobých smluvních kontraktů jsou požadovány vyšší nároky na komfort vozidel a právě bezbariérový přístup je jedním z parametrů. Jsme navíc rádi, že nad rámec smluvního požadavku pořizuje pro regionální dopravu vnitřní dopravce již pouze vozidla částečně nízkopodlažní,“ sděluje Jan Sviták, náměstek hejtmana pověřený řízením resort dopravy. „S obdobnou obnovou počítáme také v oblasti Českolipska, a to na přelomu let 2021 a 2022,“ dodal Sviták.

Novinkou v rámci obnovy vozového parku bude také nasazení velkokapacitních a současně částečně nízkopodlažních 15m autobusů. Vozidla budou nasazena zejména na linky z Liberce do Chrastavy (linka 70), Jablonce nad Nisou (linka 141) a Stráže pod Ralskem (linka 270). „O pořízení těchto vozidel jsme usilovali již několik let, ale teprve v rámci dlouhodobých kontraktů bylo možné záměr uskutečnit,“ upřesňuje Otto Pospíšil, zástupce ředitele spol. KORID LK. „Vozidla budou nasazená na linky, kde zaznamenáváme dlouhodobě rostoucí trend počtu cestujících. Současná pandemie koronaviru sice tento trend obrátila, ale jsme přesvědčeni, že se jedná pouze o dočasný stav a v budoucnu bude kapacita vozidel efektivně využita,“ vysvětlil Pospíšil.

Z hlediska vlastní úpravy nabídky nedochází v linkové dopravě podstatným koncepčním změnám. „Jako každým rokem změny jízdních řádů reagují na podněty obcí a cestujících, které byly vyhodnoceny jako opodstatněné,“ uvádí Pospíšil. Koordinátor veřejné dopravy současně upozorňuje, že s ohledem na pandemii koronaviru a bezpečnostní opatření může být rozsah dopravy regulován. „Ve veřejné dopravě v roce 2020 jsme zaznamenali v důsledku opatření proti šíření nemoci COVID-19 výkyvy zahrnují pokles cestujících i o více než polovinu,“ konstatuje Jiří Hruboň, ředitel společnosti KORID LK. „V letních měsících jsme ale zaznamenali na některých linkách i rekordy v počtu přepravených cestujících. Potenciál zde tedy stále je,“ uzavřel Hruboň.

V rámci železniční dopravy připravil Liberecký kraj ve spolupráci s dopravci a sousedními kraji několik novinek. Tou první je úprava dopravní koncepce mezi Libercem, Žitavou a Varnsdorfem, resp. Drážďany. V pracovní dny se navýší rozsah přímých spojů linky RE2 z Liberce do Drážďan a zpět na 4 páry. O víkendu se pak upraví časové polohy spojů linky L7 z Liberce do Varnsdorfu. Vlaky pojedou v prokladu s linkou RE2 v přibližně hodinovém intervalu.

Další novinkou je rozšíření sezónního provozu vlaků mezi Libercem a polskou Szklarskou Porębou. Posilové sezónní vlaky pojedou denně také v červnu a září. Koordinátor dopravy upozorňuje, že v důsledku pandemie koronaviru a souvisejících opatření v Polsku je provoz linky v úseku Harrachov – Szklarská Poreba aktuálně pozastaven. Obnovení provozu se předpokládá od 20. prosince 2020.

Za zmínku také stojí nový sezónní vlak v trase Liberec – Hrádek nad Nisou – Zittau – Varnsdorf – Rybniště – Krásná Lípa – Mikulášovice. Vlaky budou odjíždět každou sobotu a neděli od počátku dubna do konce října. Odjezd z Liberce bude ráno v 7:58, do Mikulášovic na dolní nádraží vlak dorazí v 9:49. Zpátky odjede v 16:01, návrat do Liberce bude mít v 17:55.

Jízdní řády je možné, tak jako v minulých letech, zakoupit v knižní podobě. I v letošním roce bude vydán jízdní řád pro celou oblast kraje. Prodejní cena je 30,- Kč a k zakoupení jsou v Zákaznickém centru IDOL, v informačních centrech dopravců a vybraných měst či u některých prodejců knih.

Závěrem informujeme, že připomínky k jízdním řádům je i nadále možné zasílat na info@korid.cz nebo prostřednictvím webového formuláře na webu www.iidol.cz. V roce 2021 mohou proběhnout změny v rámci celostátních termínů 7. března, 13. června, 29. srpna a 12. prosince.

TZ: KORID LK 

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307
Mobil: 770134419

dfagad

Zadejte text