Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Omezení provozu vlaků Liberec–Varnsdorf

17. 04. 2020

Libereckému kraji se společně s Ústeckým krajem a německým dopravním svazem ZVON podařilo i po uzavření hranic zachovat v mírně redukovaném rozsahu provoz železniční linky L7 spojující Liberecký a Ústecký kraj přes Polsko a Německo. „Unikátní spojení dvou sousedících krajů, kdy vlak projíždí navíc území Polska, ale za běžného stavu obsluhuje také zastávky v Německém území, jsme zajistili nejen díky řadě výjimek na mezistátní úrovni, ale i ochotou německého partnera, který se podílel na financování provozu linky na svém území,“ informuje Jan Sviták, náměstek hejtmana Libereckého kraje, avšak dodává: „S ohledem na dlouhodobě trvající mimořádný stav omezující přeshraniční pohyb cestujících je nutné provést další redukci provozu.“

Dosud bylo zastaveno pouze vedení vlaků linky RE2 z Liberce do Drážďan. Vlaky linky L7 Liberec – Zittau – Varnsdorf – Rybniště sice jezdí, ale na německém území je zakázán nástup a výstup. „Je pochopitelné, že pro německého spolu objednavatele je tato forma financování provozu neudržitelná, protože za projíždějící vlaky musí navíc financovat zajištění náhradní dopravy,“ vysvětluje Jan Sviták.

Od neděle 19. dubna 2020 proto dochází k omezení provozu linky L7 mezi Libereckým a Ústeckým krajem na zabezpečení nejnutnějšího spojení. „Jsme si vědomi významu železničního spojení mezi Šluknovskem a Libereckem. Cesta vlakem je zde časově atraktivní ve srovnání s cestou autem i v době, kdy jsou otevřené hranice. Po omezení pohybu přes hranice prakticky není za vlaky možná ani přijatelná náhrada, objízdná trasa přes Nový Bor je podstatně delší. Úplné zrušení přímého spojení Varnsdorfu s Libercem by postihlo významné množství cestujících, kteří do Liberce jezdí za prací a výhledově i do plánovaného částečně obnoveného provozu škol,“ popisuje změnu jízdního řádu, na které se dohodly Liberecký a Ústecký kraj, Pavel Blažek, jednatel organizátora dopravy, společnosti KORID LK. Provoz bude zastaven pouze v úseku Rybniště – Varnsdorf, kde však Ústecký kraj má obsluhu zajištěnou regionálními autobusy a poptávka cestujících do Libereckého kraje je v tuto téměř nulová.

Jízdní řád linky L7 s platností od 19. 4. 2020 je zveřejněn na www.iidol.cz.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307
Mobil: 770134419

dfagad

Zadejte text