Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ÚOHS vydal předběžné opaření k veřejné zakázce na výběr autobusových dopravců

15. 01. 2014

Rada LK vzala na vědomí informaci o předběžném opaření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ve věci veřejné zakázky „Výběr dopravců pro uzavření smluv o veřejných službách v přepravě cestujících ve veřejné linkové dopravě k zabezpečení stanoveného rozsahu dopravní obslužnosti Libereckého kraje pro období od roku 2014 do roku 2024“.

ÚOHS rozhodl 8. 1. 2014 na základě návrhu Bítešská dopravní, společnost s.r.o.

Již předtím 2. ledna 2014 byly otevřeny obálky s nabídkami k veřejné zakázce a 6. 1. se konalo první jednání komise pro hodnocení nabídek.

„V současné době je zadávací řízení v procesu posouzení kvalifikace uchazečů,“ řekl radní.

ÚOHS  nařizuje z moci úřední předběžné opaření a zadavateli Libereckému kraji ukládá:  1. zákaz uzavřít smlouvu v zahájeném řízení.

 2. Návrh navrhovatele Bítešská dopravní společnost, s.r.o. na vydání předběžného opatření, jímž by se zadavateli uložilo pozastavení zadávacího řízení, se zamítá.

Krajský úřad obdržel celkem 13 nabídek. Šest jich je na zajištění dopravy na „západě“ kraje (Českolipsko), pět na „severu“ (Liberecko, Frýdlantsko a Českodubsko) a dvě „východě“ (Jablonecko, Semilsko, Turnovsko, Jilemnicko, Rokytnicko). Zakázku v hodnotě cca 4 miliardy Kč tak může získat jeden až tři zájemci, kteří nabídli ekonomicky nejvýhodnější podmínky.

Nabídnuté ceny za kilometr se pohybují od 25,74 Kč do 31,13 Kč.

„Všechny nabídnuté ceny jsou nižší než ceny současné, ta nyní činí 31,50 koruny. Již od začátku námi prosazovaná úprava zadávacích podmínek soutěže navíc umožnila podat přihlášku do jednotlivých oblastí i menším dopravcům. Teď uvidíme, jak se bude vyvíjet hodnocení a co udělají účastníci soutěže, například zda některý a případně kdy podá proti soutěži námitky u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže,“ řekl hejtman.

V současnosti má Liberecký kraj uzavřeno s 9 autobusovými dopravci celkem 10 smluv o závazku veřejné služby ve veřejné linkové autobusové dopravě. V závazku veřejné služby je zahrnuto celkem 197 linek příměstské autobusové dopravy a 14 linek v rámci městské hromadné dopravy - úseky linek za hranicemi měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Největšími dopravci jsou  BusLine, a.s. (94 linek), ČSAD Česká Lípa a.s. (46 linek) a ČSAD Liberec, a.s. (37 linek).

Na základě uzavřených smluv a odborných odhadů vývoje tržeb bude autobusovým dopravcům za rok 2013 uhrazena kompenzace ve výši cca 249 mil. Kč. Pro rok 2013 byl objednán kilometrický rozsah ve výši cca 12,5 mil. km. 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588

dfagad