Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

V prvním čtvrtletí letošního roku zemřely na silnicích Libereckého kraje již tři osoby

18. 04. 2016

V prvním čtvrtletí letošního roku zemřely na silnicích Libereckého kraje již tři osoby. V průměru na nehodu však v našem kraji umírá méně lidí, než činí průměr České republiky. Liberecký kraj se může pochlubit nejvyšším meziročním poklesem počtu těžce zraněných.

Oproti stejnému období loňského roku se o sedminu zvýšil počet dopravních nehod. Narostl i počet usmrcených a lehce zraněných, rovněž tak vzrostly i přímé hmotné škody. Od 173 nehod viníci ujeli, bez pomoci ponechali sedm zraněných.

Zatímco se loni mohl Liberecký kraj pochlubit tím, že během prvního čtvrtletí na jeho silnicích nepřišel nikdo o život, letošní rok zapsal do statistik již tři mrtvé (po jednom v okresech Jablonec nad Nisou, Liberec a Semily). O 111 (tedy o sedminu) se zvýšil i počet nehod vyšetřovaných Policií ČR, a to na 899. O 50 vyšší (tj. o 28 procent) byl i počet lehce zraněných (celkem 230), rovněž tak o 14 procent narostly přímé hmotné škody na celkových 42 869 900 korun. Počet těžce zraněných naopak poklesl o třetinu na sedmnáct. Od 173 nehod viníci ujeli. Počet těchto případů meziročně narostl o 11, při těchto nehodách byl jeden člověk zraněn těžce a dalších šest lehce. Závažnost dopravních nehod (počet obětí na tisíc nehod vyšetřovaných Policií ČR) dosáhla hodnoty 3,3. I nadále je tedy nižší, než činí průměr České republiky (tj. 5,0).    

Řidiči motorových vozidel způsobili 730 nehod. V jejich důsledku zemřeli tři lidé a dalších patnáct bylo těžce zraněno. Čtrnáct kolizí mají na svědomí řidiči nemotorových vozidel (a v jejich důsledku došlo mj. ke dvěma těžkým zraněním), šest pak jde na vrub pochybení chodců. Děti zavinily celkem pět střetů, při nich byl stejný počet osob lehce zraněn. I nadále zůstává vysoký počet vyšetřovaných kolizí zaviněných lesní zvěří či domácími zvířaty. Jednalo se o 143 případů, tedy celou šestinu dopravních nehod. Závady pozemní komunikace se podepsaly na vzniku čtyř nehod. „Hlavní příčiny nehod a jejich pořadí zůstávají dlouhodobě stejné. Vede nesprávný způsob jízdy, následují střety v důsledku nepřiměřené rychlosti jízdy, pomyslná třetí příčka patří nedání přednosti a přehled uzavírají nehody v důsledku nesprávného předjíždění,“ upřesňuje Vlasta Suchánková, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství PČR Libereckého kraje. Celkem 44 nehod se odehrálo v alkoholovém oparu. Jejich počet je o osm vyšší než v loňském roce. Při nich byl jeden člověk usmrcen, jeden zraněn těžce a dalších deset lehce. „Nehody zaviněné pod vlivem alkoholu byly v 74 procentech případů v režii osob s hladinou této látky v krvi vyšší než jedno promile,“ varuje Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje. Drogy byly zjištěny v šesti případech.

V České republice zaznamenaly statistiky méně mrtvých i těžce zraněných
Během prvních tří měsíců letošního roku vyšetřovala Policie ČR celkem 21 790 dopravních nehod, při nichž přišlo o život 108 osob, dalších 437 bylo zraněno těžce a 4 717 lehce. Přímé škody se vyšplhaly na 1 263 549 000 korun. Meziročně počet vyšetřovaných nehod vzrostl o 1 729 (tj. o 8,6 %), při nich zemřelo o 9 osob méně (o 7,7 %), rovněž tak poklesl i počet těžce zraněných, a to o 15 (snížení o 3,3 %). Naopak o 434 se zvýšil počet zraněných lehce (tj. o 10,1 %). Výše přímých škod vzniklých v důsledku nehod byla vyšší o 102 440 700 korun (tj. o 8,8 %). Od 3 864 nehod (tj. v 17,7 % případů) viníci ujeli. Zemřeli při nich tři lidé, dalších deset bylo zraněno těžce a 132 lehce. Počet případů, kdy viníci od nehody ujeli, oproti roku 2015 narostl o 232. A bouralo se i pod vlivem alkoholu, celkem v 910 případech. Následkem těchto nehod zemřelo 11 lidí, dalších 34 bylo zraněno těžce a 310 lehce. „Pravděpodobnost, že při kolizi pod vlivem alkoholu někdo zemře, byla v prvním čtvrtletí letošního roku téměř 2,5x vyšší než u průměrné dopravní nehody,“ dodává Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Nejčastěji lidé umírali při nehodách způsobených nepřiměřenou rychlosti jízdy (41), nesprávného způsobu jízdy (38) a nedání přednosti (15). Pravděpodobnost, že při nehodě dojde ke smrtelnému zranění, se meziročně snížila (na jeden tisíc nehod letos připadlo rovných 5 usmrcených oproti loňským 5,8).

Výsledky v jednotlivých krajích byly značně odlišné
Největší počet usmrcených byl za první tři měsíce letošního roku zaznamenán v Moravskoslezském kraji. Do statistik se zapsalo 20 mrtvých, o 100 procent více než loni. Druhý nejvyšší počet byl zaznamenán ve Středočeském kraji (celkově 14, oproti r. 2015 to však bylo méně o 9) a třetí nejhorší byl Plzeňský kraj (obětí bylo 11, o 6 více než loni). Naopak nejméně mrtvých zaregistrovali v Karlovarském kraji (1), následují kraje Zlínský (2) a Liberecký (3). Pokud se jedná o těžce zraněné, nejvíce jejich počet meziročně narostl ve Zlínském kraji (+ 35 %), Středočeském (+ 31 %) a krajích Vysočina a Karlovarském (nárůst shodně o 25 %). Nejvíce počty vážně zraněných poklesly v kraji Libereckém (o 36 %), Ústeckém (o 34 %) a Moravskoslezském (o 20 %).  

Bližší informace podají:
Roman Budský
Tým silniční bezpečnosti
dopravní expert
tel.: 776 195 576
e-mail: budsky.roman@volny.cz

Jan Polák
koordinátor bezpečnosti silničního provozu LK
tel.: 776 844 388
e-mail: jan.polak@bezpecnenasilnicich.cz

 

 

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624

dfagad