Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Zastupitelé schválili spolufinancování projektu na rekonstrukci pěti krajských silnic na Frýdlantsku

30. 09. 2015

Zastupitelstvo Libereckého kraje se na svém zasedání 29. září zabývalo projektem „Od zámku Frýdlant k zámku Czocha“, který zahrnuje rekonstrukci vybraných úseků pěti krajských silnic na Frýdlantsku, jež jsou ve velmi špatném stavu. Krajští zastupitelé schválili závazek ke spolufinancování projektu ve výši 27 mil. Kč a jeho předfinancování. Současně se shodli na tom, že pracovní skupina, která posoudí nezbytnost odstranění některých stromů a náhradní výsadbu nových, bude zastupitelům průběžně podávat informace o své činnosti.

Jednání k tomuto bodu doprovázela rušná debata. Proti záměru projektu je totiž část veřejnosti, která se obává, že kvůli modernizaci silnic a jejich rozšíření, přijde o typické aleje podél komunikací. Jejich pochybnosti mírnili hejtman Martin Půta, krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník, ředitel Krajské správy silnic LK Jan Růžička, zástupce projektanta Jiří Ehrenberger i někteří další zastupitelé. „Považuji za obrovský úspěch, že bychom tento společný česko-polský projekt mohli realizovat. V rámci hodnocení silničních projektů přeshraničního programu Interreg V – A Česká republika - Polsko 2014-2020 se v konečném hodnocení umístil na 2. místě z celkových 22. Nemyslím si, že možnost na Frýdlantsku opravit zhruba 25 km silnic z tohoto zdroje, se bude ještě někdy opakovat,“ uvedl hejtman s tím, že celkové náklady projektu jsou odhadovány na 270 mil. Kč.

Zástupci inciativy Zachraňme aleje i další zástupci veřejnosti chtějí jednat o zachování stromů, čemuž se Liberecký kraj rozhodně nebrání. Podle hejtmana mají proto své místo ve vytvořené pracovní skupině, která se ke své první schůzce sejde koncem příštího týdne. „Silnice je nutné opravit, na druhé straně je třeba najít takové řešení, které umožní co nejvíce zeleně zachovat, případně zajistit její náhradní výsadbu. To bude právě úkolem pracovní skupiny složené ze zástupců veřejnosti, občanských sdružení, starostů dotčených obcí a odborníků,“ doplnil hejtman Martin Půta s tím, že poté, co pracovní skupina dojde k nějakému kompromisnímu návrhu řešení, uskuteční se také projednání s veřejností. Někteří řečníci při včerejším jednání zastupitelstva totiž hovořili o nedostatečném informování veřejnosti o podobě připravovaného projektu. Liberecký kraj prostřednictvím Krajské správy silnic LK ovšem průběžně jedná s vedeními měst a obcí ve Frýdlantském výběžku od podzimu 2014 a bude v nich i nadále pokračovat.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624

dfagad